Uzun Süre Su İçerisinde Kalınca Niçin Yalnız Parmaklarımız Buruşmaktadır?

0
188
görünümler
parmaklarımız

Farz edelim ki duş aldık,duşumuzun ardından ya da uzun süre deniz içinde, havuzda kalmamızın ardından parmaklarımız , buruş buruş gözüktüğünü hep görmüşüzdür. O zaman yalnızca parmaklarımız içerisinde görülen bu durumu nasıl açıklayabiliriz? Niçin vücudumuzda başka herhangi bir alan bu şekilde buruşmuyor?

Vücudumuzun pek çok bölgesinde tüy ve kıl bulunmakta iken el ve ayak parmaklarımızda bu denli bulunmamaktadır, AMA neden yok ki? 

Hadi açıklamaya başlayalım isterseniz, aslında bu uzuvları devamlı olarak kullanıyoruz ve bu sebep dolayısıyla tüy oluşumunu engellediğimizi söyleyebiliriz. Kıl ve tüyün yer almadığı bu alanlarda koruyucu olan keratin tabakası yer almamasıyla kalın bir deri tabakası ortaya çıkmaktadır. Ellerimiz ve ayaklarımız su içerisinde uzun bir süre kalmasıyla derimizin altına su girişi olmaktadır. Bir süre sonra su kendine alan bulmak ister lakin inatçı ve kalın bir deriye sahip olan el ve ayak derimiz suya yer vermemektedir. Yapısı itibariyle suya yer veremeyen bu bölgelerimizi bir süre sonra eğilir ve büzüştüğü görülür.

Ellerimizin su içerisinde buruşması osmos prensibiyle ilişkilidir.

oOsmos prensibine bakarsak “Yoğun sulu bir maddenin, daha yoğun katı bir maddenin içerisine girmesiyle su geçirimi söz konusu olur”. Bunu elimizin su içerisine girmesiyle bağıntılayabiliriz. Derinin içine geçen su deriyi şişirir. Söz konusu şişme olayının arkasında deri büzülerek yüzeyinin genişlemesini sağlar. Fark eder isek bir süre sonra elimiz tekrar eski haline dönmekte. Bunun nedeni; derimizin altına giren suyun bir süre sonra buharlaşıyor olmasıdır.

Gördüğümüz gibi buruşma yalnızca ellerimizin ve ayaklarımızın bir kısmında ortaya çıkmaktadır. Diğer bölgelerimizde bu buruşmanın meydana gelmemesinin sebebi kıllarımızın dibinde bulunan yağ bezelerindendir.

Elimizde aslında bu buruşmayı önleyen keratin tabakası bulunuyordu fakat bizler bu bölgelerin sık sık yıkadığımızdan dolayı keratin tabaka giderek azalmaktadır. Bu kaybolan keratin tabakasından dolayı derimiz içine su alıyor ve su alan deride kısa bir sürenin ardından buruşuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz