Sizin De Çok Dişleriniz (Hiperdonti) Var Mı?

0
113
görünümler
Hİperdonti

Hiperdonti (Çok Dişlilik), adından da anlaşılabileceği gibi bir insanın ağzında 32 dişten fazla dişe sahip olması durumudur. Hiperdonti’nin bilimsel tanımı ise “diş arkının herhangi bir bölgesi için normal sayıyı aşan; diş germinden oluşan herhangi bir diş veya odontojenik( dişi oluşturan) yapı” olmasına denir. Bu durum son yıllarda yapılan çalışmalara göre insanların %0.2’i ila %4’ü arasında bu hastalığın görüldüğü uzmanlar tarafından düşünülmektedir.

Epidemiyoloji

Bu bozukluk genellikle Kafkasyalı ya da beyaz ırk dediğimiz kişilerde görülmektedir. Bozukluğun etiyolojisi kesin olarak bilinmemektedir. Hiperdonti, erkeklerde kadınlara göre iki kat daha yaygındır. Kafkasyalı ailede genellikle sık görülen bu hastalık eğer anne ya da babada mevcut ise çocukta görülme olasılığında yüksektir. Çocukluk çağında başlayan ve 2-3 yaşlar arasında fark edilen bozukluk ileriki süreçte hızla artmaya başlamaktadır. Kız çocuklarında ise daha yavaş ilerlemektedir.

Tanı

Çok dişlilik tanısı olduğundan kısa bir şekilde konulmaktadır. Bunlar:

-Dişlere dışarıdan bakıldığından çok diş olduğu görülmesi

-Diş hekiminin onayı ile Röntgende ortaya çıkması ile tanı koyulmaktadır

Nedeni

Şu anda yapılan çalışmalara bakıldığında; bunun neden gerçekleştiğine dair belirli bir neden bulunamamıştır, ancak bazıları, hiperdontia’nın çevresel nedenler veya aile genetiği sonucu oluşabileceğini düşünüyor.

Semptomlar

Bu hastalığın belirtileri Maksiller yapı dediğimiz üst çenede oluşan yaralar meydana gelir çok diş olması nedeniyle yemek yiyememe; sürekli diş eti kanamaları aşırı diş ile birlikte kist oluşumu , dişler arasında besin artıkları sonucu iltihaplanma görülmektedir.

TEDAVİ

Diş problemlerini önlemek için bir çocuk ortodontist tarafından yedi yaşına kadar değerlendirilmelidir. Ebeveynler tarafından çocuk 7 yaşına kadar ağız yapısına ve diş fırçalama konusunda takip edilmelidir. En önemli nokta ise dişlerin gevşeyerek ciğerlere kaçmasından dolayı boğulma riskinin olmasından dolayı çok dikkatli bir şekilde davranılması gerekir. Eğer çok dişlilik ağrı yapılıyorsa diş hekimi tarafından ameliyat edilir ve kişinin fazla dişleri çıkartılır.

KAYNAKÇA

Ezirganlı Ş, Köşger HH, Özer K, Kırtay M,
Ün E. The Prevelance Of Congenitally Missing
Permanent Second Premolars. Cumhuriyet
Dental Journal 2010;13(1):48-51

R. S. Omer, RP Anthonappa ve NM King, “Çıkarılmamış anterior süpernümerer dişlerin cerrahi olarak çıkarılması için optimum sürenin belirlenmesi” Pediatric Dentistry, cilt. 32, hayır. 1, sayfa 14–20, 2010.

 Pereira, Marilia Nalon; De Almeida, Luiz Eduardo; Martins, Marcelo Tarcísio; Da Silva Campos, Marcio José; Fraga, Marcelo Reis; Vitral, Robert Willer Farinazzo (2011). “Çoklu hiperdonti: Olağandışı bir vakanın raporu”. Amerikan Ortodonti ve Dentofasiyal Ortopedi Dergisi . 140 (4): 580–4.

Vahid-Dastjerdi, Elaheh; Borzabadi-Farahani, Ali; Mahdian, Mina; Amini Nazila (2010). “İran ortodonti hastaları arasında çok sayıda diş. Geriye dönük bir radyografik ve klinik araştırma”. Acta Odontologica Scandinavica . 69 (2): 125–8

Camilleri GE. Concomitant hypodontia and
hyperodontia. Case report. Br Dent J 1967;
123(7):338-9.

Nathanail P . Letter to the editor. Br Dent J
1970;129,309.

Gibson AC. Concomitant hypo-hyperodontia.
Br J Orthod 1979;6:101-105

Anthonappa RP, Lee CK, Yiu CK, King
NM. Hypohyperdontia: literature review and
report of seven cases. Oral Surg Oral Med Oral
Pathol Oral Radiol Endod 2008;106:e24-30.

Mallineni SK, Nuvvula S, Cheung A,
Kunduru R. A comprehensive review of the
literature and data analysis on hypohyperdontia. J Oral Sci. 2014;56(4):295-302

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz