Saldırgan Beyin Tümörü Glioblastoma için Yeni Genetik İlaç Hedefleri Keşfedildi

0
71
görünümler
glioblastoma

Hız bir şekilde gelişim gösterdiği ve rutin tedavilere rağmen hemen her vakit tekrar etmesinden dolayı “saldırgan,agresif” olarak da ifade edilen en önemli beyin tümörü sayılan glioblastoma (GBM) için şuana dek genetik hedeflere mutaalist, etkili tedaviler ya da immünoterapiler onaylanmamıştı; lakin sonuçları daha taze yayımlanan bir araştırma da; GBM ile ilişkili yaklaşık 200’den fazla gen tanımlanarak bunların bir kısmının yeni ilaçların üretilebilmesi için bir hedef sayılabileceği belirtildi.

Wellcome Sanger Enstitüsü Addenbrooke Hastanesi’ndeki bilim insanları; iyi tanımlanmış bir kanser geni olarak da ifade edilen EGFR de meydana gelen mutasyonunun glioblastomu nasıl tetikleyip başlattığını gösterebilmek maksadıyla yeni bir fare modeli oluşturdular; GBM ile bağlantısı olan 200’den fazla gen ile çalıştılar. Bunlar içerisinde tümör büyümesi için EGFR’ye yardımcı genler ifade edildi.

Glioblastom’un varlığı İşte tam olarak bura da ön plana çıktı

30 Temmuz 2020’de Genome Biology isimli dergide sunulan verilerin sonuçları, kanser alanında çalışan bilim insanlarına; sözünü ettiğimiz zorlu GBM beyin tümörü tedavisi için yeni tedavi kapıları sunmaktadır.

Glioblastoma hastaları için yeni hedefe spsifik tedaviler ve immunoterapiler tasarlanmaktadır: Ancak şuana dek onay alan bir akıllı ilaç veya immünoterapi var olmamıştır. Bununla birlikte glioblastomların sebepleri ve oluşum nedenleri de tam olarak bilinmemektedir.

Yapılan bu yeni araştırmada iyi ifade edilmiş olan bir kanser geni EGFR’nin (epidermal büyüme faktörü reseptörü) farede yalnız beyin tümörünün büyümesini tetikleyebildiği: insan glioblastomlarını ciddi seviyelerde temsil eden tümörler ile sonuçlandığı bizlere göstermiş oldu. Çalışmanın sonuçlarıyla birlikte tedavi sebebiyle hedefleme için potansiyel sayılacak daha fazla araştırılması gereken yeni genler de tespit edilmiş oldu.

Kanserin seyrini değiştirebilmek amacıyla EGFR’ye yardımcı olan genlerin belirlenmesi için araştırmacılar PiggyBac transpozon tekniğini kullandılar. Bu da beyin tümörü büyümesininin istenen yönde düzenlenebilmesi için EGFR ile çalışılan; tümör baskılayıcı genlerde 200’den fazla tespit edilen ve yeni mutasyonları ortaya koydu. Bunların çoğu yeni ilaç hedefleri oluşturmuş oldu.

Son olarak diyebiliriz ki, kanserin devam etmesini taşıyabilecek pek çok başka genetik tetikleyiciler var olduğundan: glioblastom tümörleri belirli molekülleri işaretleyip hedefleyen tedavilere ciddi seviyede dirençli sayılabilirler. Bu yüzden GBM hastaları için acil olarak, hedefe yönelik tedavilere ihtiyaç duyulduğu anlaşılmıştır. Bu ve bunun gibi araştırmalar GBM’nin genetik temellerine ışık sunmakta ve istenilen hedefe yönelik tedavilerin önünü açmakta kolaylık sağlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz