Polikistik Over Sendromu (PCOS) Nedir ?

0
86
görünümler
Polikistik over

Üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen endokrin bozukluk olan polikistik over sendromu (PCOS), Stein ve Leventhal tarafından 1935 yılında tanımlanmıştır. Polikistik over sendromu yumurtalıklarda küçük ve iyi huylu çok sayıda kistin oluşumu şeklinde gelişen daha sonra adet düzenliği ile birlikte kendini belli eden; hirsutismus (kıllanma artışı), akne ve obezite ile sivilce oluşumu gibi pek çok şikayetin oluşumuna neden olan bir kadın hastalığıdır.

PCOS sendromu ise hormonların artışı, ovulasyon (yumurtalık) bozukluğu ve ovaryumlardaki kistik yapıları içeren karmaşık bir düzensizliği ifade eder. Son yılda yapılan çalışmalara göre, Amerika Üreme Tıbbi Derneği kriterlerine göre her 100 kadından yaklaşık 15-20’sine PCOS teşhisi konmaktadır.

Polikistik Over Sendromu belirtileri

Hastalığın ilk evrelerinde çoğunlukla belirti vermemekle birlikte süreç ilerledikçe birtakım belirtiler kendini göstermektedir. İleriki süreçte görülen semptomlar şunlardır:

1- En önemlisi adet düzensizliği.

2-Depresyon

3- Ciltte sivilcelenme

4-Çocuk sahibi olamama ( %100 bir bulgu değildir.)

5-Kilo artışı

6-Hirsutismus (kıllanma- Tüylenme olması.)

7-Saç dökülmeleri gibi belirtiler görülmektedir.

Nedenleri

Son yıllarda yapılan çalışmalara göre PCOS sendromunun sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte; ortaya çıkışında genetik ve çevresel faktörlerin etkili olduğu bilinmektedir. Hastalığın oluşmasına neden olan etkenlerden bir tanesi obezitedir. Küçük yaşlarda başlar ve sendromun oluşmasına neden olur. Diğer bir neden ise çevreden zararlı kimyasallara maruz kalmaktır bunlar arasında önemli olan; dioksinler, fitoöstrojenler, BPA, Bisfenol A, gibi bazı kimyasallar hormonal dengeyi bozar ve sendromun oluşmasına neden olunur.

Tanı Yöntemi

Hastalık için genellikle hormon ve tam kan sayımı testleri verilmektedir. Kandaki androjen hormonlarının seviyesi ile FSH ve LH adlı hormonların seviyelerinin değerlerine bakılır. Diğer bir tanı yöntemi ise kadınların jinekoloji uzmanları tarafından rahim kontrolü yapılır.

Tedavi

Kan testinde çıkan hormonsal bozukluklara göre doğum kontrol hapları veya adet düzenleyici ilaçlar önerilebilir. Ciltte sivilcelenmeye karşı dermatolojik ilaçlar önerilmektedir. PCOS Depresyona neden olduğundan dolayı antidepresan ilaçları verilir. Hastalarda obeziteye neden olduğundan dolayı kilo almaları için diyetisyenler ile işbirliği yapılır. Son olarak aylık jinekoloji uzmanı tarafından kadınlar kontrole gidilmesi gerektiği hakkında bilgi verilir.

Lifecell’den Akıllı Kamera: Supercam

Supercam ile Sevdiklerinize Gözünüz Gibi Bakın

Teknolojilerle deyimler çok bağlantılı aslında. Mesela “gözün gibi bak”. Ne güzel bir deyim değil mi? Bir şeyin ne kadar değerli olduğunu göstermek için söylenir. Eski zamanlarda önemsediği şeylerden ayrılmak zorunda kalan insanlara güven vermek için.

Zaman ilerlese de ihtiyaçlar değişmiyor. Deyimler ve ihtiyaçlar da teknoloji ile birlikte yeni anlamlar kazanıyor.
Gözün gibi bak deyimi için de başka bir çözüm var artık. Yeni bir teknoloji: Supercam

Supercam evini, işini, evcil hayvanını, bebeğini… insanın önemsediği ne varsa gözü gibi bakabilmesi için yapılmış bir hizmet. Lifecell’in sunduğu güvenlik hizmeti Supercam ile kamera sistemlerinizden evinizi mobil uygulama sayesinde izleyebiliyor, geriye dönük kayıtlarınıza ulaşabiliyorsunuz. Çift taraflı konuşma özelliği ile cihaz üzerinden iletişim kurabiliyor, davetsiz misafirler için alarm alanı oluşturabiliyorsun. Tüm bu özellikleri ile gerçekten sevdiklerine gözün gibi bakabiliyorsun.

Üstelik bu teknolojiyi Lifecell’liler ve Turkcell’liler avantajlı şekilde kullanıyor. Supercam ile birlikte uygulama içinde kullanabilecekleri 5 GB internet de beraberinde geliyor.

Supercam’in paket özelliklerini gözden geçirin, avantajlı fırsatları kullanın, siz de sevdiklerinize gözünüz gibi bakın.

Akıllı Paket: 7/24 izlemenin yanında hareket alarmı, video ve görüntü kaydetme/paylaşma özelliklerinin kullanılabildiği paket.

Bulut Paketi (7 veya 30 gün): 7/24 izlemenin yanında hareket alarmı, video ve görüntü kaydetme/paylaşma ve 7 gün veya 30 gün geriye sarma özelliklerinin kullanılabildiği paket.

Not: Supercam, ücretsiz kurulum, 7/24 destek hizmeti, gece gündüz 1080p (HD) çözünürlüğünde izleme imkanı, alarm alanında hareket olması durumunda telefonuna anında bildirim gönderme ve video klip oluşturup paylaşma özellikleri ile birlikte kullanılabilmektedir.

Bir boomads advertorial içeriğidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz