OECD: Antibiyotiklere Direnç Mekanizması Kuvvetli Bakteriler Yüzünden 2,4 Milyon insan Tehlikede

0
139
görünümler

OECD’den antibiyotiklere direnci artan bakterilerin artmasına sonucunda, eğer ki yeterli  önlemler alınmaz ise 30 yıl içerisinde 2,4 milyon insanın hayatını kaybedeceği uyarısı yapıldı

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) tarafından, antibiyotik ve bakterilerin insanlar üzerindeki etkilerini inceleyen bir rapor paylaşıldı. Raporda, antibiyotiklere karşı dirençli bakterilerin sayısının artış göstermesini engelleyecek önlemler alınmaması durumunda gelecek 30 yıl’da Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralya’da 2,4 milyon insanın öleceği belirtildi.
 
Diğer yandan raporda, küçük ve basit önlemler uygulanarak, enfeksiyondan kaynaklanan 4 ölümden 3’ünün önlenebileceğine dikkat çekildi.
 
Hastalıkların giderek arttığı bu dönem içerisinde bakterilerle mücadele amacıyla 33 OECD ülkesinde yıllık ortalama olarak 3,5 milyar dolar harcandığı belirtilen raporda, bakterilerin yayılımının önüne geçebilecekleri adımların atılmasının insanların hayatlarının kurtulması ve uzun vadede ekonomi yapılmasını sağlayacağına vurgu yapıldı.
 
TÜRKİYE, KORE VE YUNANİSTAN İLK SIRADA
 
Rapor içerisinde, ülke bazlı analizlerde antibiyotiklerin hastalar üzerindeki etkisini sıralandı. İncelemenin sonucunda, OECD ülkeleri içerisinde en çok İtalya, Yunanistan ve Portekiz’de insanlar hayatını kaybedecek
Belirtilen raporda, Türkiye, Kore ve Yunanistan’da antibiyotiklerin bakterilere karşı direncinin düşük olduğu bilgisi ifade edildi. OECD raporunda, bu ülkelerde bakterilere karşı direncin İzlanda, Hollanda ve Norveç’e göre 7 kat daha düşük olduğu belirtildi.
 
Raporda, düşük ve orta gelirli ülkelerde bakterilere karşı direncin yüksek olduğu bilgisine de vurgu yapıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz