Konjonktivit Nedir, Nedenleri Nelerdir?

0
219
görünümler
Konjonktivit

Konjonktivit, gözün konjonktiva tabakasının enflamasyonudur. Toplumda kırmızı göz hastalığı olarak da bilinen konjonktivit, göz akını çevreleyen şeffaf dokunun (sklera) ve göz kapaklarının içinin iltihaplanmasıdır. Bu durumda göz içinde kanlanma görülmektedir.

Çeşitleri

Göz kapağının içindeki bu enfeksiyona bakteri, virüs ya da alerji sebep olabilmektedir. Bunlar:

Viral konjonktivit: Virüslerden kaynaklanır. Viral (enfeksiyon) tip çok bulaşıcıdır, ancak genellikle birkaç gün içinde tedaviye gerek olmadan kendi kendine iyileşme göstermektedir.

Bakteriyel konjonktivit : Bakterilerin neden olduğu göz iltihabıdır. Hijyenine dikkat etmemek, toz, çok kullanımlı makyaj malzemeleri başlıca nedenlerdir. Tedavi için antibiyotik göz merhemi ya da damlaları kullanılır.

Alerjik : Polenler, toz ya da hayvan tüyünün neden olduğu tiptir. Halk arasında göz nezlesi olarak ta bilinir. Bulaşıcı değil ve tedavisi kolaydır

Konjonktivit Belirtileri

Göz yangısı olarak ta bilinen bu hastalığın en önemli belirtisi; gözlerde kanlanma , kızarıklık , kaşıntı olması ve yanma hissi daha sık görülmektedir. Diğer belirtileri ise; çapaklanma ,sulanma , gözlerde yanma ya da batma, göz kapağında ve zar yapıdaki şişlik , ışığa karşı hassasiyet, konjonktiva ödemi (kemozis),kornea da ağrı gibi belirtiler de mevcuttur.

Nedenleri

Konjonktivit oluşmasında bir çok neden vardır bunlar: Önceden göz enfeksiyonu geçirmek , çok kullanımlı havuz ya da banyo gibi yerler kullanmak; kirli eller ile göze dokunmak , gözyaşı yetersizliği, sigara dumanı gibi nedenlerde etkilemektedir.

Tedavi

Konjonktivitin 3 ayrı çeşidi vardır ve buna göre tedavilerinde de farklılık görülmektedir. Alerji kaynaklı olanında günde içinde birkaç defa soğuk su ile yıkama yapılır ve damla uygulanır. Alerjenlerden uzak kalma, dışarıda az vakit geçirmek ve dışardayken güneş gözlüğü kullanmak gibi tedbirler alınmaktadır.

Bakteriyel de ise durum bulaşıcı olduğundan ,kalabalık ortamlara girmekten ve başkalarıyla temastan kaçınılmalıdır. Tedavi olarak ta antibiyotik göz damlası ve merhemleri kullanılır.

Viral olarak görülen hastalarda ise çoğunlukla hafif seyreder. Bulaşıcı olduğundan kalabalık ortamlardan kaçınılmalıdır ,soğuk uygulama yapılmalı ve hijyene dikkat edilmesi gerekmektedir .Tedavi olarak ta göz damlası ile pomatlar kullanılır. 

Korunma

  • Ellerinizi sık sık yıkayın, başkalarının kişisel eşyalarını kullanmayın.
  • Gözlerinizde enfeksiyon varsa havuza girmeyin.
  • Hijyene dikkat edilmeli,
  • Sigara dumanı olan yerden uzaklaşmak
  • Hava kirliliğinden uzak durmak
  • Ev hayvanınızdan bir süre uzak durmak
  • Bilgisayar ve cep telefonu ekranına gerekmedikçe çok bakılmaması
  • Doktor kontrollerini ihmal etmemek
  • Su olmadığı durumda el dezenfektanı kullanmak
Kaynakça

Richards A, Guzman-Cottrill JA (May 2010). “Conjunctivitis”. Pediatr Rev31 (5), s. 196–208. doi:10.1542/pir.31-5-196. PMID20435711.

Langley JM. Adenoviruses. Pediatr Rev. 2005;26:238-242.

“HastalıkveSağlıkta”. 27 Eylül 2013 tarihinde kaynağından Arşivlendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz