Kilonuzu yönetmek için ne zaman yemelisiniz?

0
164
görünümler
kilo yakma ve alma

Kilo alımı ve kilo kaybı arasındaki denge ağırlıklı olarak ne yediğinize; ne kadar yediğinize ve ne kadar egzersiz yaptığınıza göre belirlenir. Ama başka bir önemli faktör genellikle göz ardı edilir. 27 Şubat’ta yayınlanan açık erişim dergisi PLOS Biyoloji‘de, Bilim insanları tarafından yapılan çalışma neticesinde sadece aldığınız kalori miktarını hesaplamaya yönelik bir araştırma sunulmamış ne zaman ne kadar yediğiniz vakit; bu kalorileri ne kadar iyi yakacağınızı belirlemeye yönelik bir sağlıklı proje sunulmuştur.

Günlük biyolojik saatiniz ve uykunuz, yediğiniz yiyeceğin nasıl metabolize edildiğini düzenler; dolayısıyla yanan yağların veya karbonhidratların seçimi, gece veya gündüz saatine bağlı olarak değişir. Vücudunuzun sirkadiyen ritmi, uyurken vücudunuzu yağ yakacak şekilde programlamıştır, bu nedenle kahvaltıyı atlayıp geceleri atıştırdığınızda yağ yakmayı geciktirirsiniz.

Araştırmacılar, bir “rastgele çaprazlama” deney tasarımı kullanarak, tüm odalı bir solunum odasında orta yaşlı ve yaşlı deneklerin metabolizmasını iki ayrı 56 saatlik oturum boyunca izlediler. 

Her seansta öğle ve akşam yemekleri aynı saatlerde onlara verildi (sırasıyla 12:30 ve 17:45) ancak üçüncü yemeğin zamanlaması çalışmanın iki yarısı arasında farklılık gösterdi. Böylece, 56 saatlik çalışmanın birinde, ek günlük kahvaltı yemeği (8:00) olarak sunulmuşken; diğer oturumda, akşam geç saatte bir atıştırmalık (22:00) ile aynı deneklere besinsel olarak eşdeğer bir yemek sunuldu. Gece aç kalma süresi her iki seans için de aynıydı.

İki seans, yenen gıdanın miktarına veya tipine veya deneklerin aktivite seviyelerine göre farklılık göstermemekle birlikte; metabolizmanın saat / uyku kontrolü ile birlikte besinlerin kullanılabilirliğinin günlük zamanlaması; deneklerin yağ / karbonhidrat tercihinde bir anahtar model oluşturdu böylece akşam geç saatte yapılan atıştırmalık seansı; kahvaltı seansına kıyasla daha az yağ yakılmasına neden oldu. Gündüz / gece döngüsü sırasında öğünlerin zamanlaması, yutulan yiyeceğin depolanma yerine ne ölçüde kullanıldığını etkiler.

Bu çalışmanın yeme alışkanlıkları için önemli sonuçları vardır. Bu da akşam yemeği ve kahvaltı arasında günlük hızlı bir şekilde kilo yönetimini optimize edeceğini düşündürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz