İnsanoğlu’nun Giderek Zeka Seviyesi Azalıyor mu?

1
393
görünümler
zeka

Günümüz ve geleceğin tartışılmaz en çok dillendirilen ve net bir cevaba ev varılamayan bir sorusu belki birkaç insanın dahi olsa aklına gelmiştir. Evet, zeka zaman içerisinde azalır mı ya da diğer bir ifade ile nesillerimiz bizim hafıza yetimizden daha az miktarı ile mi dünyaya geliyor?


Bu yeni bir tez değil fakat Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji bölümünün profesörlerinden Dr.Greald Crabetree’nin yayınladığı makaleyle; tekrardan ilgileri üzerine çekmiş durumda olsa gerek ki konuşmalar artmaya başladı.

İlgi çekmesini sağlayan zeka ‘nın genetik bir temelle bağlıyor olmasıydı. İnsanların zekalarındaki gerileme fikrini zararlı genetik mutasyonlardan meydana geldiğini ve türümüz üzerinde seçilim baskısının azalmasından yola çıkarak; avcı-toplayıcı olan atalarımızın aksine olumsuz mutasyonları ölüm yoluyla popülasyonumuzdan elenmediğini ileri sürüyor.

Crabtree göre insan zekası ve duygusal yetenekleri evrimsel süreçte kırılgan bir biçimde özelleşmiştir. En güncel araştırmalara göre 2000-5000 genin insan zekası üzerinde etkilediği ve bu genlerin mutasyona uğradıklarında olumsuz etkileyebileceğini ileri sürdü. Yine de bu tezin argümanları yetersiz bulunmakta ve doğal seçilim baskısının gücünü fazlasıyla göz ardı etmekte olduğunu görüyoruz.

Ahmaklık hipotezinde doğruluk payı olsa da zararlı mutasyonların birikim sebebiyle gerildiğini savunmak gene de bilimsel olarak yeterli değildir.

1 Yorum

 1. Hey, my name’s Eric and for just a second, imagine this…

  – Someone does a search and winds up at gencbeyyin.com.

  – They hang out for a minute to check it out. “I’m interested… but… maybe…”

  – And then they hit the back button and check out the other search results instead.

  – Bottom line – you got an eyeball, but nothing else to show for it.

  – There they go.

  This isn’t really your fault – it happens a LOT – studies show 7 out of 10 visitors to any site disappear without leaving a trace.

  But you CAN fix that.

  Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know right then and there – enabling you to call that lead while they’re literally looking over your site.

  CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

  Time is money when it comes to connecting with leads – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later can be huge – like 100 times better!

  Plus, now that you have their phone number, with our new SMS Text With Lead feature you can automatically start a text (SMS) conversation… so even if you don’t close a deal then, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

  Strong stuff.

  CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

  You could be converting up to 100X more leads today!

  Eric
  PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
  You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
  CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to try Talk With Web Visitor now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitor.com/unsubscribe.aspx?d=gencbeyyin.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz