İnsanlar 100 Yıl Sonra Nasıl Görünecek?

0
70
görünümler
100 yıl sonra

Gelecekte, 100 yıl sonra insan vücudunun daha gelişmiş, daha güçlü ve daha hızlı olabilmesi için, bilim adamları son zamanlarda protezler, implantlar ve genetik değiştiriciler icatlar gerçekleştiriyorlar. Sheffield Üniversitesi’nde son yapılan bir araştırma insanlarda evrimin kesinlikle devam ettiğini ve bu olgunun artık sorgulanmasının gereksiz olduğunu ortaya koyuyor.

Evrim Devam Ettiğine Göre İnsanlar Gelecekte Neye Benzeyecek?


Gelecekteki evrimsel değişiklikler hakkında tahminde bulunmak teknik açıdan doğru olmasa da (çünkü evrimin bir hedefi yoktur; gelecekte ne gibi koşullara maruz kalacağımızı, hangi ortamlarda yaşayacağımızı kesin olarak bilemeyiz); bugünkü gidişata bakarak yakın gelecekte neler olacağı hakkında akıllı bir tahminde bulunabiliriz.

Günümüzdeki İcatlar mükemmel oldukları kadar ürkütücüler çünkü türümüzü mükemmelleştirmek adına ne kadar uzağa gidebiliriz? Eğer türümüzün standardı kusursuz bir biyolojik yapı olacaksa, insanlığın geleceği tamamen mükemmelliği kovalamaya bağlı gerçekleşecektir.

Gelecek bilimci ve Harvard’lı araştırmacı Juan Enriquez’e düşüncelerine göre, öncelikli olarak yeniden dizayne edilmiş genler, organlar ve hücreler sayesinde hızlıca gelişecek olan bir evrim; bizi, bir dönemler uçamayan dinazorların karşılaştıkları yıkımdan kurtaracaktır.

Dünya tarihinde daha önce 5 adet kitlesel yok oluşun meydana gelmesi, insanlığın dünya üzerinden tamamen silineceği ihtimalini güçlendiriyor. Kaynağı bir asteroit, salgın veya bir süper volkan olsun ya da olmasın; geçmişimizin bize öğrettiği birşey varsa o da rahatlıkla yaşayabildiğimiz evrenin bu ufacık alanında zamanımızın kısıtlı olduğudur. Artık ne kadar rahatsız edici görünse de, etik olarak, bu kaçınılmazlığa hazırlanmak bizim elimizde.

Enriquez’in belirttiğine göre, kitlesel yok oluşların doğal ve normal olduklarına, aynı zamanda periyodik bir düzende gerçekleştiğine inanıyorsak, türlerimizi çeşitlendirmek artık bir zorunluluk haline gelmiştir. 100 yıl sonra konusunda hadi Mars’ı ele alalım.

Gelecekte bir gün, dünya üzerindeki yaşamı imkansız kılacak bir olay gerçekleştiğinde; Kızıl Gezegen’in koşullarına yeterince direnç gösterebilmek adına biyolojimizde değişiklikler yapmamız gerekecek.

Bu değişiklikler; bizi süper-insan hislerine sahip kılacak implantlar yerleştirmek ya da çok daha hızlı koşabileceğimiz dış iskeletler geliştirmekten ibaret değil. Eğer Güneş Sistemi’nin geri kalanında da yaşayabilmeyi düşünüyorsak, Kardaşev Ölçeği üzerinde 3. tür bir uygarlık kurmamız lazım. Yani, türümüzün hayatta kalabilmesi için farkedilemez olabilmek gerekiyor. Juan Enriquez’in deyimiyle, bir İç-Güneş Sistemi medeniyeti olabilmek için; 3. tür bir uygarlık yaratılacak ve bu uygarlık dünya üzerinde olandan çok daha farklı gözükecektir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz