Aşırı Hatırlama Hastalığı Hipertimezi Nedir?

0
522
görünümler
Hipertimezi

Hipertimezi, hipertimestik sendrom üstün otobiyografik bellek adı verilen nadir görülen bir nöropsikolojik hastalıktır. En bilinen özelliği; bu kişilerin otobiyografik bellek denilen, kişinin geçmişine yönelik olaylar ve deneyimleri, normal insanlardan çok daha fazla kapsayacak derecede hatırlama durumudur. Yani bebeklikten itibaren yaşadığı olayları ,sesleri ve görüntüleri hiç unutmama halidir.

2012 yılında “Ervine, Kaliforniya Üniversitesi” araştırmacıları tarafından yapılan bir araştırmaya göre; aşırı hatırlama hastalığı ya da hipertimezi sergileyen on iki kişi de bu hastalık görülmüştür. Hipertimezi bu üstün bellek türünü tanımlamak için kullanılan bilimsel bir terimdir.Bu hastalığı ortaya atan; ilk kez nöropsikoloji dergisi Neurocase’de 2006 yılında Elizabeth Parker, Larry Cahill, Dr Paul Tejera ve James McGaugh tarafından kaleme alınmıştır.

Nedenleri

Hipertimestik sendrom, MR görüntülenmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. MR görüntülerinde kişilerde normal insanlara göre beyin yapıları , hafıza kısımları büyük olduğu görülmüştür. Bu insanlar da hatırlama ve depolanan bilginin geri çağrılmasında beynin özel bir kod sistemi oluşturarak hatırlamaktadır. Kişilerin beyin yapısına bakıldığında ise beynin sol ve sağ alın korteks, ön lob kıvrımı, kaudat çekirdek ve temporal lob kısımlarında genişlemeler görülmektedir.

Aşırı hatırlama tanısı alan sadece çok az insan da bulunmaktadır. Bu kişilerden biri inanılmaz belleği sayesinde “İnsan Google” lakabını alan, Brad Williams’ dır.

Kaliforniya Üniversitesi tarafından yapılan beyin taramaların da diğer insanlara göre, anatomik farklılık olmadığı gözlemlendi. Analitik düşünmeyi sağlayan beynin ön loblarındaki hipokampüs arasında daha fazla bağlantı olduğu da anlaşıldı. Yani bu hastalar yapılan işleri diğer insanlara göre daha çok konsantre olup, kendilerini çokça kaptırabildiği görüldü.

Kaynakça

LePort, A., Mattfeld, A., Dickinson-Anson, H., Fallon, J., Stark, C., Kruggel, F., Cahill, L., and McGaugh, J. (2012). “Behavioral and neuroanatomical investigation of Highly Superior Autobiographical Memory (HSAM)” (PDF). Neurobiology of Learning and Memory98 (1). doi:10.1016/j.nlm.2012.05.002. PMID 22652113.

Parker ES, Cahill L, McGaugh JL (February 2006). “A case of unusual autobiographical remembering”. Neurocase12 (1), s. 35–49. doi:10.1080/13554790500473680. PMID 16517514.

Harkin, Rebecca. “What Is Hyperthymesia?”. Wise Geek. Conjecture Corporation. 7 Eylül 2015 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Aralık 2011.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz