Hemoroid (Basur) Hastalığı Sizde De Sık Görülüyor Mu?

0
82
görünümler
Hemoroid

Hemoroidler, anüs etrafındaki, damar yumakları içeren rektumun ve anüsün en alt kısmında, anal kanalın sonunda bulunan genişlemiş damarlardır. Yunanca ’da “akan kan” anlamına gelen hemoroidlerin halk arasında basur ya da mayasıl olarak bilinir. İç ve dış hemoroidler olarak ta ikiye ayrılır. Hemoroidal hastalık sık görülen bir hastalıktır. Amerikan
toplumunun plevransına bakıldığında 10 milyon insanda bu hastalık %4.4 olarak görülmektedir.

Dünya görülme sıklığına bakıldığında dünya nüfusunun %30 u bu hastalıktan etkilenmektedir. Hemoroid hastalığı cinsiyet olarak iki grupta görülmekle beraber, genellikle 40-60 yaşlar arasında daha sık rastlanmaktadır.

Hemoroid nedenleri

Basur: kabızlık, tuvalette uzun süre oturma ve dışkılama sırasında zorlanma ile ilişkilidir. Bu nedenle oluşmasında; gebelik ve doğum, pasif yaşam, alkol alışkanlığı , kolon kanseri , çeşitli meslek grupları( şoför) gibi faktörler neden olmaktadır.

Çeşitleri

Basur hastalığı iki çeşittir. Bunlar; İç hemoroid ve dış hemoroittir.

İç hemoroit: Makatın genellikle görülemeyecek veya hissedilmeyecek kadar derin bir noktasındadır. Başlangıç noktaları dentat (anal orta alan) çizginin üzerindedir. Genellikle o bölgede görülür.

Dış hemoroid: Kişinin dışarıdan gözle görülebilecek düzeyde kan toplanması, damar genişlemesi olayıdır.

Belirtileri

Basurun en genel belirtisi rektal kanama ile ağrıdır. Kişilerde anüste toplanan kanın ağrılı bir şekilde patlaması sonucu ortaya çıkar. Diğer Belirtileri ise; Makatta ele gelen şişlik, kaşıntı, makat üzerine oturamama, dışkıda kan gibi belirtiler görülebilmektedir.

Tanı Yöntemi: Birçok kişi hemoroid hastalığından utandığından dolayı doktora gitmemektedir. Bu nedenle doktora gitmesi tavsiye edilir. Rektal kanama şikayeti ile gelen hastalara rektoskopi yapılmaktadır. Diğer bir tanı yöntemi ise ağrısı çok olana kolonoskopi ya da doktor tarafından hijyen ortamda el ile muayene yapılmaktadır.

Tedavi Yöntemi

Dış hemoroid hastalığı olanlara eğer ciddi bir sorun yok ise hekim tarafından önerilen kremler ile tedavi edilir; eğer komplikasyonlar gelişirse ya da hemoroid ileri derecede ise cerrahi tedavi seçenekleri gözden geçirilir.

İç hemoroitte ise hastaya fitil ya da sprey verilir eğer geçmez ise hekim tarafından cerrahi müdahale yapılmaktadır. Bu hastalıktan korunmak için; Posalı yiyecekler yenilmelidir, Sebze ağırlıklı besinler tüketilmelidir, kabız olmuşsanız eğer ıkınmaktan kaçınılmalıdır, yoğurt kefir gibi besinlere ağırlık verilmelidir son olarak günde 3 litreye yakın su tüketilmelidir.

KAYNAKÇA

Füzün M. Anorektal Benign Hastalıklar. Klinik Gastroenteroloji ve Hepatoloji 2007: 991-2.

Hawkey CJ, Bosch J, Richter JE, et al. Anorectal diseases. In: Clinical
Gastroenterology and Hepatology. Wexner SD, Da Silva GM. Blackwell
Publishing Ltd. 2005: 497-8

Nisar PJ, Scholefield JH. Managing haemorrhoids. BMJ 2003; 327: 847-51.

Ersan Y, Yavuz N, Ergüney S, Kuflaslan R. Hemoroidlerin medikal
tedavisi. Cerrahpafla T›p Dergisi 2003; 4: 188-93.

Kartal N. Hemoroidal hastal›kta tedavi yöntemleri. Türk Aile Hek Derg
2002; 6: 121-6.

Lorenzo-Rivero S. Hemorrhoids: diagnosis and current management.
Am Surg 2009; 75:635-42.

Sardinha TC, Corman ML. Hemorrhoids. Surg Clin N Am 2002; 82:
1153-67

Önceki İçerikPolikistik Over Sendromu (PCOS) Nedir ?
Avatar
Lisans dönemini İzmir Bakırçay Üniversitesinde başlayarak çeşitli projelerde yer almış ve İzmir Bakırçay Üniversitesinde lisans öğrencisi olarak ameliyathane hemşireliğin de staj yapmaktadır . Genç Beyyin'in de yardımcı ve yazar olup, çeşitli bilimsel faaliyetlerin ortaya çıkması için çalışmalarına devam etmektedir.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz