Hanta Virüsü Nedir Ve Belirtileri Nelerdir ?

0
825
görünümler
Hanta virüsü
Hanta virüsü nedir

Son zamanlarda Çin’de ortaya çıkan corona virüsü dünyayı etkisi altına almışken, Çin’den bir virüs haberi daha ortaya atıldı. Çinin İngilizce yayını yapan Global Times haberine göre ; Yunnan da otobüste bir kişinin hayatını kaybetmesi sonucu yapılan testlerde , kişinin vücudunda Hanta virüsü olduğu tespit edildi . Virüsün rastlanması sonucu otobüste bulunan 32 kişi karantinaya alınmıştır.

Nedir Bu Hanta virüsü ?

Hanta virüsü , Bunyaviridae ailesinden bir RNA virüsü olan 7 virüsten bir tanesidir. Virüs ismini Güney Kore de bulunan Hantaan nehrinden almaktadır. Bu virüsü bulan ve ismini veren doktor Lee Ho-Wang tarafından verilmiştir. Bu hastalık Dünya Sağlık Örgütü tarafından (WHO) böbrek etkenli kanamalı ateş (HFRS) olarak adlandırılmıştır. Daha çok Asya ve Avrupa kıtasında görülse de Amerika kıtasında da görülmüştür.

Hanta virüsü Türkiye de hiç görülmemiştir. Pamuk faresinden bulaştığını , bu farenin daha çok Güney ve Kuzey Amerika da görüldüğü tespit edilmiştir. Dolayısıyla bu virüsün Türkiye şartlarında görülme olasılığı düşüktür. Bu virüs kırsal alanda görülse de şehir de bulunan insanlara bulaştığında ölümcül risk oluşturmaktadır fakat yapılan çalışmalarda bir aşısı bulunmamaktadır.

Peki Belirtileri Nelerdir ?

Hanta virüsü , damar çeperlerini etkileyen ve hasara neden olan bulaşıcı bir enfeksiyondur . Damar direnci artması ve geçirgenlik artması ile birlikte trombositopeniye (trombosit sayısında azalma) neden olmaktadır.

Bu hastalığın seyrini etkileyen birçok etken vardır bunlar ; Hipertansiyon , kalp damar hastalıkları , böbrek yetmezliği , anemi , kanser gibi etkenler ile birlikte olursa ölümcüllük artmaktadır.

Virüsün bilinen belirtileri : Yorgunluk , ateş , kızarıklık , kaslarda güçsüzlük , baş ağrısı , bulantı-kusma bu belirtiler normal olan belirtiler. Geç belirtileri daha çok etkilidir bunlar ; hastalığın ilk 10 gününde (HPS) Hantavirüs pulmoner sendrom tablosu başlar ; koronda olduğu gibi nefes darlığı , akciğer yetmezliği, oliguri ( az idrar çıkarma ), akciğer ödemi , göğüste sıkışma hissi görülmektedir .

Bu virüsün belirtileri kişilerde gözlemlense de ; insandan insana geçme olasılığı azdır , kan yolu ile bulaşma olmadığını , kemirgenlerin (fare, sincap ,) gibi hayvanların ısırması ile bulaştığı rastlanılmıştır .

İnkübasyon dönemi (Kuluçka dönemi ); Kemirgenler bu hastalıktan etkilenmeyip vücutlarında bir vektör görevi görüp 1 ya da 12 boyunca taşımakta dışkılama ve idrar yolu ile insanlara bulaştırmaktadır . Bu virüs insan vücuduna girdikten 1 ile 10 hafta arasında kendini göstermektedir .

Tanı: Kan testleri , serolojik testler ; ELİSA IG IGm gibi sonuçlara bakılır . PCR( poliemeraz zincir reaksiyonu ) testi gibi testler yapılmaktadır .

Tedavi

Hanta virüsünü yok edecek bir ilaç yoktur ve aşısı da bulunamamıştır. Virüsü kontrol altına almak için yoğun bakım ünitelerinde solunum desteği (oksijen verilmesi ) sıvı replasmanı , yaşamsal bulgu takibi yapılmaktadır. Hastalığın ilerlemesi durumunda entübasyon uygulanmaktadır . Hastada HFRS gelişmesi durumunda hemodiyaliz uygulanmakta ama kesin tedavisi bilinmemektedir . Virüsün etkisini azaltmak içinde doktorlar tarafından antiviral (güçlü enfeksiyon ilaçları ) ilaçlar verilmektedir .

Korunma Yöntemleri Nelerdir ?

Virüsü korumak için kemirgenlerin bulunduğu yerleri kontrol altına alınmalıdır . Farelerin girip çıkabilecekleri rögar kapakları , açık sifon sistemi olan yerler kapatılmalıdır , ortaklaşa kullanılan çöp konteynırları dezenfekte edilmelidir ;eğer evde fare ya da diğer kemirgenler besleniliyor ise dikkat edilmeli hayvana temas edilmesi durumunda eller dezenfekte edilmeli, 20 dakika eller su ve sabunla yıkanmalıdır. Kemirgen leşleri olan yerden uzaklaşılmalı ve ev de ölmüş ise maske eldiven giyilip uzaklaştırılmalıdır .

Kaynakça

Hantavirus in the Americans, Guidelines for Diagnosis, Treatment, Prevention, and Control:Technical Paper No. 47 , PAHO, WHO

^ Ulusal Hastalık Kontrol ve Sağlığı Koruma Merkezleri USA.gov ™ ABD hükümetinin resmi web portalı.1800 F Street, NW, Washington, DC 20405 Atlanta/GA 300333, USA

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik mikrobiyoloji Notları.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz