Dornaz Alfa İlacının Koronavirüs Üzerindeki Etkisi Nedir?

0
427
görünümler
Dornaz alfa

Dünyayı etkisi altına alan ve 2 milyon kişinin etkilendiği yeni tip corona virüs salgınına karşı bilim insanları çalışmalarına devam ederken , Prof. Dr. Ercüment Ovalı , 1 ay üzerinde çalıştıkları “Dornaz Alfa” nın etkili olduğunu ve klinik testlere alınması gerektiğini açıklamıştı. Peki bu Dornaz Alfa ilacı koronavirüse karşı nasıl etki ediyor ve yan etkileri nelerdir ?

Dornaz Alfa İlacı Nedir?

Dornase alfa tescilli adı: Pulmozyme; DNA’yı seçici bir şekilde parçalayan bir enzim olan rekombinant insan deoksiriboznükleaz I’in ( rhDNaz ) yüksek derecede saflaştırılmış bir çözeltisidir. Bu ilaç, Kistik Fibrozis (Tüm dış salgı bezleri etkileyen demek) hastalarının mukusundaki nekroza uğramış serbest DNA’yı yıkmak ve böylece solunum yolu sekresyonlarının ( Balgam) yoğunluğunu azaltmak; solunum yolu enfeksiyonlarının sık ve şiddetini azaltmak , akciğer fonksiyonlarını korumak ya da iyileştirmek amacıyla kullanılan bir ilaçtır. Çin hamsteri ( evcil fare) yumurtalık hücrelerinde üretilir.

İki tip insanda kullanılmaz; Dornaz Alfa’ya karşı aşırı duyarlı olan kişilerde ve  hamster yumurtalık hücresi ürünlerine karşı aşırı duyarlı olan kişilerde bu tedavi uygulanmaz.

Pulmozyme İlacın Yan Etkileri?

 Pulmozyme’in yan etkileri seyrektir ve her 1000 kişinin birinden azını etkilemektedir. Bu kişilerde; Göğüs ağrısı ,Ateş, Mide bozukluğu, Ses kısıklığı veya kaybı , Boğaz ağrısı, Solunum zorluğu ,Burun akıntısı veya tıkanıklığı ve aksırma (rinit); Göz iltihabı (konjonktivit) ve deri döküntüsü (kurdeşen) görülmektedir.

Peki Corona Virüse Karşı Neden Kullanılmamaktadır ?

Yapılan çalışmalarda Dornaz alfa’nın kistik fibroz tedavisinde olduğu gibi CoVİD-19 hastalarında da yardımcı olabileceği düşünülmüştür. Fakat ilacın genel kullanımda nebülizör ( hava yolu ) ile alındığı ve bu kullanım şeklinin; ilacın sıvı halden gaz hale geçme işlemi bulunduğu için yeni oluşabilecek enfeksiyonlardan kaçınmak amacıyla sağlık bakanlığı tarafından kullanımı tercih edilmemektedir.

Kaynakça

“PULMOZYME 2,5 MG 30 AMPUL (DORNAZ ALFA) | Nedir | Kullanma Talimatı”. İlaç Fiyatı. 2019-05-23. Erişim tarihi: 2020-04-17.

“Efficacy and safety of nebulized recombinant human DNase as rescue treatment for persistent atelectasis in newborns: case-series”. Croat Med J48 (2), s. 234–9. 2007.

“Targeting potential drivers of COVID-19: Neutrophil extracellular traps”J Exp Med (2020) 217 (6): e20200652

“DNase and atelectasis in non-cystic fibrosis pediatric patients”. Crit Care9 (4), s. R351-6. 2005.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz