Diyabet Hastaları İçin Uyarılabilir Küçük Sensörler

0
138
görünümler

Çağımızın önemli bir hastalığı olan ve her geçen gün artış gösteren şeker hastaları, gün içinde parmak uçlarından kan alarak kan şekeri glikoz ölçümlerini saptarlar ve gerekli olması halinde kendilerine insülin enjekte ederler.

Bilim insaları, cilt altına yerleştirilen alıcı bir sensör yardımıyla cilt altında bulunan sıvının glikoz düzeyini devamlı şekilde ölçen bir cihaz ortaya koymuşlardı.
Grafen tabanlı elektrokimyasal sensörlü yama kullanıcının terinden ateşini ve glikoz seviyesine kadar bilgi vermekte. Uzmanlar bu ölçümün günün herhangi vaktinde her yerde yapılabileceğini ifade ediyor. 
 
Dae-Hyeong Kim, Seul Milli Üniversitesi Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Profesörü: “Şeker hastaları toplum içinde kandaki glikoz seviyesini ölçüp insülin iğnesi yapmaktan çekiniyorlar. Bu da hastalığın kontrolünde sorun oluşturuyor. Diyabetler günlük yapılması gerekenleri genelde sadece gece yapıyor. Bu teknoloji başta acısız ve insanların bakışlarından uzak dolayısıyla daha az stresli.
 
Glikoz kan damarları vasıtasıyla cilt altına ulaştığı için, cilt altı sıvısında olan değişimler kan şekeri seviyelerini gösterir niteilkte. Sensörler ter bazlı verileri toplayarak bir akıllı telefon uygulamasına yönlendiriyor, uygulama da bu verilere göre kan şekeri seviyesini hesaplıyor. Hesaplama sonunda şeker hastasının insülin ihtiyacı olduğu ortaya çıkarsa yama içine yerleştirilen mikro iğneler insülin enjeksiyonunu uyguluyor, mikro iğneler sebebiyle hasta enjeksiyon esnasında hiçbir şey hissetmiyor.
Dae-Hyeong Kim, cihazın satışa sunulması konusunda şunları açıkladı:
 
“Diyabet yamalarının teknik gelişmesi tamamlandıktan ve seri üretim tesisleri kurulduktan sonra kısa zaman içinde satışa sunulacağını düşünüyorum. Ancak üretim tesisleri kurulduktan buna dayalı zincirler oluşturulduktan sonra hala sertifikaya ihtiyaç duyulacak. Çünkü yama insan vücuduna ilaç enjekte ettiği için önce hayvanlar üzerinde testler yapılmalı. Daha sonra klinik denemeleri. Tüm bu süreçlerin yaklaşık 5 yıl kadar süreceğini düşünüyorum.”
 
Dünya Sağlık Örgütü rakamları doğrultusunda dünyada 422 milyon yetişkin diyabet hastası mevcut iken, her yıl 1.5 milyon bireyi de bu hastalıktan dolayı kaybediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz