Divertikül Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

0
365
görünümler
Divertikül

Divertikül hastalığı, bağırsak duvarında divertikül denilen çıkıntı yapmış küçük keselerin ya da torbacıkların oluşturduğu hastalığa denir. Sindirim kanalı çeperini geçen mukoza fıtığı olarak ta bilinen bu hastalık; sindirim kanalının her yanında görülebilirse de, en çok kalın bağırsakta oluşur. Divertikülum kelimesi bağırsak gibi içi boş bir organın duvarından dışarı doğru çıkıntı yapan içi boş kesecikler oluşturan veya poş olarak tarif edilir.

 Bu hastalık 25-30 yaştan önce nadirdir, yaş arttıkça görülme sıklığı da artar ve 50 yaşını geçmiş kişilerde daha sık görülmektedir. Kadın-erkek farkı yoktur, her iki grupta da görülebilmektedir. Divertikülozis batı toplumunun bir hastalığı olarak düşünülmektedir. Et ve şeker kullanımının artması ile daha sık gözükmekte ve posalı besinlerin tüketiminin azalmasıyla da bu sıklık daha da artmaktadır. Hastaların %25 belirti verir, %15’i kanar ,%25-30 kadarı doktora gider. Sağ kolon divertikülleri daha genç yaşta ve erkeklerde görülebilmektedir. Peki bu cepler nasıl oluşmaktadır?

Günlük tüketilen posalı (lifli) gıda ve su miktarının azalması sonucunda dışkı kuru ve sert hale gelir. Bağırsak duvarındaki kaslar dışkı kitlesini ilerletebilmek için aşırı kasılmaya ihtiyaç duyarlar. Bu da kolon içi basıncı artırır ve bağırsak duvarında kesecikler oluşur.

Belirtileri

Divertikülozis çok değişik belirtiler görülmektedir. Çoğu hastada hiçbir bulgu ve belirti vermez iken bazı hastalarda şunlar görülebilmektedir;

 • Karın sol alt yarısında ağrı
 • Kramplar
 • Ateş
 • İshal
 • Dışkılama alışkanlığında değişme
 • kabızlık
 • kusma
 • karının katılaşması
 • bağırsak kanaması

Tanı: Divertikül hastalarında 2 tip tanı yöntemi kullanılır. Bunlar;Bağırsağa baryumlu lavman uygulaması ve endoskopidir.

Tedavi

Enflamasyon belirtileri ve semptomları minimal olan hastalar sıvı diyet ve geniş spekturumlu antibiyotiklerle ayaktan tedavi edilebilirler. Antibiyotiğe 7-10 gün devam edilir. Metranidazol ve siproflaksazin en çok tercih edilen antibiyotiklerdir. Ağrı kesiciler verilmemelidir çünkü intrakolonik basıncı arttırır ve inflamatuar işlevi alevlendirir.

Divertiküler hastalığı olanlarda hastalığın ilerlemesi, iltihabi sorunların ve kanamanın gelişmemesi için bazı önlemler alınmalı bunlar;

 • Tüketilen lifli gıda (posalı gıda) oranı arttırılmalı
 • Bol su tüketilmeli
 • Az az ve sık sık sağlıklı besin maddeleri tüketilmeli
 • Düzenli spor yapılmalı
 • Kabızlık önlenmeli
 • Yağlı yiyceklerden kaçınılmalı
 • Dışkı yapılmadığı durumda kegel egzersizi yapılmalıdır

Divertiküler kanaması olan hastalar, acil olarak hastaneye yatırılmalı. Kısa zamanda kolonoskopi yapılarak kanama nedeni araştırılmalıdır. Bazen başka bir hastalık ile karışabilir. Kanamanın şiddetine göre damar filmi (anjiografi) çekilmesi gerekebilir. Eğer bu işlemlerde fayda etmiyorsa , hastalığa bağlı komplikasyon gelişenlerde, diyet ve ilaç ile kontrol altına alınamayan durumlarda, hasta olan kalın bağırsak bölümünün çıkarılması gerekir. Genellikle kalın bağırsağın hastalanmış olan bölümü çıkarılarak, sindirimin devamlılığını sağlamak için bağırsak uçlarının birbirine birleştirilmesi (anastomoz) ile sağlanır.

Kaynakça

Farrel RJ, Farrell JJ Morin MM. Diverticular disease
in the elderly. Gastroenterol Clin North Am 2001; 30:
475-96.

Hoffmann RM, Kruis W. Divertikulitis and diverticulosis. Internist 2005;46 :671-84

Schoetz DJ. Diverticular disease of the colon: a century
old problem. Dis Colon Rectuım 1999; 42: 703-9.

Manousos O, Day NE, Tzonou A, et al. Diet and other
factors in the ethiology of diverticulosis : an epidemiological study in Greece. Gut 1985; 26:544-9 (Abstract).

Kronborg O. Treatment of perforated sigmoid diverticulitis: a prospective randomized trial. Br J Surg
1993;80:505-7

Bahadursingh A, Virgo K, Kaminski D, Longo WE.
Spectrum of disease and outcome of complicated diverticular disease. Am J Surg 2003;186: 696-701.

Önceki İçerikKonjonktivit Nedir, Nedenleri Nelerdir?
Sonraki İçerikHorlama Nedenleri Nelerdir ve Tedavisi Nedir?
Avatar
Lisans dönemini İzmir Bakırçay Üniversitesinde başlayarak çeşitli projelerde yer almış ve İzmir Bakırçay Üniversitesinde lisans öğrencisi olarak ameliyathane hemşireliğin de staj yapmaktadır . Genç Beyyin'in de yardımcı ve yazar olup, çeşitli bilimsel faaliyetlerin ortaya çıkması için çalışmalarına devam etmektedir.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz