Covid-19 Salgınında Kan Gruplarınız Büyük Önem Taşıyor

1
236
görünümler
covid-19

Alman bilim insanlarının gerçekleştirdiği bir çalışmada, COVID-19 hastalığının ağır veya hafif ilerlemesinde kan gruplarınız galiba büyük önem taşıyor. Şuan dünyayı kasıp kavuran bu hastalık kan grubu A olan bireylerde daha şiddetli ilerlerken, 0 olan bireylerde ise bu seyir daha hafif ilerliyor.

COVID-19 hastalığı belli başlı hastalarda nefes almakta güçlükle yani ”nefes darlığı” ile başlıyor olup ölüme dahi sürüklediği görülüyor. Bazı kesimlerde ise yeni tip sayılan koronavirüse (SARS-CoV-2) yakalandıklarında bile herhangi bir belirti bile göstermemektedir. Bilim insanları virüsün bazı insanlarca ölümcül olabilme durumunu belirtirken bazılarının etkilenmemesini anlamak için çalışmalarına devam ediyor. “New England Journal of Medicine” isimli tıp dergisinde okuyuculara sunulan son inceleme, söz konusu durumun kan grubunun neden olduğunu ortaya koyan önceki araştırmaları destekler bir nitelik taşımakta

Çalışma Kiel Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bağlı bilim insanlarınca gerçekleştirldi. Çalışmanın sonuçları doğrultusunda COVID-19, kan grubu A olan kişilerde diğer kan gruplarına göre yüzde 50 daha ağır ilerliyor. Kan grubu 0 olanlarda ise enfeksiyonun şiddeti, diğer gruplara göre yüzde 50 oranında daha düşük olduğu ifade edildi.

Çalışma COVID-19 hastalığına yakalanan 1610 yoğun bakım hastasının kan örnekleri ,ncelenerek bu verilere erişildi. Hastalar İtalya ve İspanya’daki yedi farklı hastaneden seçilmiş olup; Hastaların hepsinin oksijen tedavisi gördükleri ya da solunum cihazına bağlı olduğu aktarıldı.

Bilim insanları yine aynı ülkelerden rastgele 2 bin 205 kişi seçerek kontrol grubuda oluşturdu elbette. Bu kişilerin kan örnekleri ve genetik yapıları ele alındı.

İncelemelerin sonucunda

Bu önemli veri toplamı ile beraber genom üzerinde COVID-19’un seyrini kuvvetlendiren veya hafifleten ilginç alanları tespit edilmiş oldu.

Bilim insanları Kromozom 9 üzerindeki incelemeleri ile beraber ağır COVID-19 vakalarında rastlanan bir gen varyantını bulunmuş oldu. Burada kişinin kan grubuna bağlı olarak AB0 Geni yer alıyor. A grubu hastalar COVID-19 enfeksiyonu ile karşılaşmaları halinde nefes darlığı çekmek bakımından daha yüksek risk grubunu oluşturmaktadır. 0 grubu ise bu bakımdan daha korumalı olduğu anlaşılmıştır.

Kromozom 3 bölgesi

Moleküler biyologlar Kromozom 9 ile beraber diğer yandan Kromozom 3 üzerindeki genetik varyantın da büyük bir etki yarattığını keşfetti. Bu varyanta sahip hastaların başka kişilere nazaran COVID-19 hastalığını ağır geçirme ihtimallerinin iki kat fazla olduğu bulunmuş oldu. Ağır hastaların çoğunun kan grubunun A olması da dikkat çekiyor.

“Sonuçlar bizce son derece heyecan verici ve şaşırtıcı bir durum” olarak nitelendiren Franke, Kromozom 3 bölgesinin daha evvel COVID-19 ile ilişkilendirilmemiş olduğunu belirtti. “Kromozom 3 ve AB0 kan gruplarının yeriyle COVID-19’un ağır seyrine ilişkin gerçek nedenleri ifade ettik” diyen Franke araştırma sonuçlarının ilaç geliştirilmesi bakımından bir temel sunduğunu sundu. Franke ayrıca araştırmanın hastalığın seyrinde daha doğru risk tahminleri yapmayı da mümkün kıldığını belirtti.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz