Bakırdan da Altın Olur Mu Hiç DEMEYIN !

0
163
görünümler

Her gün farklı bir icatla dünyanın gündeminde olan Çinli Bilim insanları bu defa bakırı altına çevrilmesini sağlayarak dünyanın dikkatini tekrardan üzerlerine çekmeyi başardı galiba😃

Peki şimdi diyorsunuz ki bakırdan altın yapabilmek nasıl mümkün❓

Ee o zaman yaşadınız diyebilir miyiz❓


Science Advances’te yer alan makaleyi incelediğinizde Çin’de bir grup bilim insanının bir süredir üzerinde uğraşmış olduğu ‘bomba’ proje meyvesini vermişe benziyor. Bildiğiniz Bakırı altınla eş değer bir metale dönüştürmeyi başarmış bu bilim insanları..
Ekipte bulunan Profesör Sun Jian, bakırın belirli bir süre yüksek sıcaklıkta ve elektirkle yüklenmiş argon gazına maruz bırakıldığına vurgu yapıyor.

Ardından da hızla hareket eden iyonlaşmış parçacıkların bakır atomlarıyla çarpışması sonucunda hızla soğuma evresine giren atomlar iyice sıkışıp bir cihaz üzerinde toplanmaya başladı. Aslında bir nevi bir şoklaşoklama yapmış bunlar.
 Bu taneciklerde bir bakterinin binde biri küçüklüğünde bir yapıda yer alıyor. Bu şekilde incecik bir tabaka elde ediledilmiş oluyor.

Bir sonraki basamakta ise elde edilen bu tabaka reaksiyon odasına tabii tutuluyormuş ve kömürün alkole dönüştürülmesi amacıyla bir katalizör olarak kullanılan tabaka, deney sonucunda nanoparçacıklarının altın ve gümüş benzeri parçalara döndönüştüğü tespit edilebiliyor. Bu demek oluyor ki altın da altın değil artık

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz