Bağışıklı Sistemimizi Nasıl Koruyabiliriz?

0
275
görünümler
bağışıklık sistemimiz
Hastalıklarla Savaşmanın Yararlı Yollarından En Önemlisi Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

Bağışıklık sistemi ‘nizi nasıl geliştirebilirsiniz? Genel olarak, bağışıklık sisteminiz, hastalıklara sebebiyet olabilecek mikroorganizmalara karşı savunmak için önemli bir role sahiptir. Ama bazen başarısız olduğu durumlar da söz konusu olabilir: Bir mikrop eğer bağışıklık sistemimizi egale edip yerleşirse vücudumuzu başarılı bir şekilde işgal eder ve sizi sonunda hasta eder. Bu sürece müdahale etmek ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek mümkün olabilir mi? Diyetinizi bu dönemde düzenlerseniz ne kadar verimli olur? Son dönemde Covid-19 yüzünden patlama yaşanan vitamin takviyesi veya bitkisel preparatları mı almak ne kadar yararlıdır? Mükemmel bir bağışıklık tepkisi üretme umuduyla yaşam tarzı değişikliklerini ne derecede yapmalıyız?

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için ne yapabilirsiniz?

Bağışıklığınızı artırma bu dönemde en korunaklı ve güvenli yol olarak gözükmektedir, ancak bunu yapabilme yeteneği birkaç nedenden dolayı zorlaşmıştır. Bağışıklık sisteminin tam anlamıyla – tek bir varlık olmadığı – kompleks bir yapıdan oluştuğu artık bilinmektedir. İşlevini iyi yapabilmesi için organizmalar aralarında denge ve uyum gerekmektedir. 

Bilim insanlarının bağışıklık tepkisinin karmaşıklığı ve birbirine bağlı oluşu hakkında hala bilmedikleri çok şey var. Şimdilik, yaşam tarzı ve gelişmiş bağışıklık fonksiyonu arasında bilimsel olarak kanıtlanmış doğrudan bağlantı söz konusu değildir.

Ancak bu, yaşam tarzının bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerinin ilgi çekici olmadığı ve araştırılmaması gerektiği anlamına da gelmiyor. Bilim insanları, hem hayvanlarda hem de insanlarda diyet, egzersiz, yaş, psikolojik stres ve diğer faktörlerin bağışıklık tepkisi üzerindeki etkilerini inceliyorlar. Bu arada, sağlıklı yaşam stratejileri, bağışıklık sisteminizin optimum düzeye ulaştırılması için ilk adım olarak değerlendirilir.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin sağlıklı yolları

İlk savunma hattınız tabi ki sağlıklı bir yaşam tarzı koşulları seçmektir. Genel sağlıklı sağlık yönergelerine uymak, bağışıklık sisteminizi doğal olarak güçlü ve sağlıklı tutmak için atabileceğiniz en iyi adımdır. Bağışıklık sisteminiz de dahil olmak üzere vücudunuzun her parçası, çevresel saldırılara karşı korunduğunda ve aşağıdaki gibi sağlıklı yaşam stratejileriyle desteklendiğinde daha iyi çalışır:

  • Sigara içmemelisiniz.
  • Meyve ve sebze bakımından yüksek bir diyetle beslenmelisiniz.
  • Düzenli egzersiz yapmalısınız.
  • Sağlıklı bir kiloda olmalısınız
  • Alkol alırsanız, sadece ölçülü olarak alma,şansınzı varsa kullanmamalısınız.
  • Yeterli bir uyku almalısınız.
  • Ellerinizi sık sık yıkamak ve etleri iyice pişirmek gibi enfeksiyonlardan kaçınmak için adımları atın.
  • Stresi en aza indirmeye çalışın.

Eylem dokunulmazlığı. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi, gonore neden olan iki bakterinin nötrofil adı verilen büyük fagosit ile uyuşup onları öldürdüğü işgalci patojenleri yenebilir (oklara bakın).
Eylem dokunulmazlığı. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi, gonore neden olan iki bakterinin nötrofil adı verilen büyük fagosit ile uyuşup onları öldürdüğü işgalci patojenleri yenebilir
(oklara bakabilirsiniz).

Bağışıklığı sağlıklı bir şekilde artırmaya çalışın

Mağaza raflarındaki birçok ürün, bağışıklığı arttırdığını veya desteklediğini iddia ediyor. Ancak bağışıklığı artırma kavramı aslında bilimsel olarak çok mantıklı değil. Aslında, vücudunuzdaki hücre sayısını (bağışıklık hücreleri veya diğerleri) artırmak her zaman iyi bir şey değildir. Örneğin, “kan dopingi” yapan sporcular – kan hücresi sayısını artırmak ve performanslarını artırmak için sistemlerine kan pompalaması sonucunda – felç riski ile karşı karşıya kalabilir.

Bilinen şey, vücudun sürekli olarak bağışıklık hücrelerini üretmesidir. Kesinlikle kullanabileceğinden çok daha fazla lenfosit üretir. Ekstra hücreler, bazıları herhangi bir eylem görmeden önce, bazıları savaş kazanıldıktan sonra, apoptoz adı verilen doğal bir hücre ölümü süreciyle kendilerini öldürürler. Hiç kimse, bağışıklık sisteminin optimum seviyede çalışması için kaç hücre veya en iyi hücre karışımının gerektiğini bilmiyor.

Bağışıklık sistemi ve yaş

Yaşlandıkça, bağışıklık tepkisi kabiliyetimiz azalır ve bu da daha fazla enfeksiyona ve kansere zemin hazırlamaktadır. Gelişmiş ülkelerde yaşam beklentisi arttıkça, yaşa bağlı hastalıkların görülme sıklığı da artmaktadır.

Bazı insanlar sağlıklı yaşlanırken, birçok çalışmanın sonucu, genç insanlarla karşılaştırıldığında, yaşlıların bulaşıcı hastalıklara yakalanma olasılığının ve daha da önemlisi, onlardan ölme olasılığının daha yüksek olmasıdır. Solunum yolu enfeksiyonları, grip ve özellikle pnömoni dünya çapında 65 yaş üstü kişilerde önde gelen ölüm nedenidir. Kimse bunun neden olduğunu bilmiyor, ancak bazı bilim adamları bu artmış riskin T hücrelerinde, muhtemelen yaşla atrofi timustan ve enfeksiyonla savaşmak için daha az T hücresi üretmekten kaynaklandığını gözlemliyorlar. Timus fonksiyonundaki bu azalmanın T hücrelerindeki düşüşü açıklayıp açıklamadığı veya diğer değişikliklerin rol oynayıp oynamadığı tam olarak anlaşılamamıştır. 

Diğerleri, kemik iliğinin bağışıklık sisteminin hücrelerine yol açan kök hücreleri üretmede daha az verimli olup olmadığıyla ilgilenmektedir.

Soğuk algınlığı size zayıf bir bağışıklık sistemi mi oluşturur?

Hemen hemen her anne bunu söyler: “Bir ceket giy, yoksa üşüteceksin!” Haklı mı? Şimdiye kadar, bu soruyu inceleyen araştırmacılar, ılımlı soğuğa normal maruz kalmanın enfeksiyona yatkınlığınızı artırdığını düşünüyor. Çoğu sağlık uzmanı, kışın “soğuk algınlığı ve grip mevsimi” olduğunu demesi, insanların üşümesinin değil, mikroplarını geçirebilen diğer insanlarla daha yakın temas halinde, içeride daha fazla zaman geçirdiklerinden dolayı etkilendikleri konusunda hemfikirdir.

Ancak araştırmacılar bu soruya farklı popülasyonlarda ilgi duymaya devam ediyor. Farelerle yapılan bazı deneyler, soğuk algınlığı maruziyetinin enfeksiyonla başa çıkma yeteneğini azaltabileceğini düşündürmektedir. 

Peki ya insanlar? 

Bilim adamları insanları soğuk suya soktu ve diğerlerini donma sıcaklıklarında çıplak bıraktılar. Antarktika’da yaşayan ve Kanada Kayalıklarındaki seferlerde yaşayanları incelediler. Sonuçlar karıştırıldı. Örneğin, araştırmacılar soğukta kuvvetli egzersiz yapan rekabetçi kros kayakçılarında üst solunum yolu enfeksiyonlarında bir artış olduğunu, ancak bu enfeksiyonların soğuk veya diğer faktörlerden (yoğun egzersiz veya havanın kuruluğu gibi) kaynaklanıp kaynaklanmadığını belgeleyemediler.

Konuyla ilgili yüzlerce tıbbi çalışmayı gözden geçiren ve kendi araştırmalarından bazılarını yürüten bir grup Kanadalı araştırmacı, ılımlı soğuk algınlığı maruziyeti hakkında endişelenmenize gerek olmadığı sonucuna varmıştır – insan bağışıklık sistemi üzerinde zararlı bir etkisi yoktur. Dışarısı soğuk olduğunda toparlanmalı mısınız? Rahatsızsanız veya donma ve hipotermi gibi sorunların risk altında olduğu uzun bir süre açık havada kalacaksanız, cevap “evet” tir. Ama direkt bağışıklık sistemini olumsuz etkiler diyemeyiz.

Otlar ve vitamin takviyeleri bağışıklığı kuvvetlendirir mi?

Bir mağazaya girin ve “bağışıklığı desteklediğini” iddia eden veya bağışıklık sisteminizin sağlığını başka şekilde artıracağını iddia eden ilaç şişeleri ve bitkisel preparatlar bulacaksınız. Bazı preparatların bağışıklık fonksiyonunun bazı bileşenlerini değiştirdiği tespit edilmiş olsa da, şimdiye kadar aslında bağışıklığı enfeksiyona ve hastalığa karşı daha iyi korunduğunuz noktaya desteklediğine dair bir kanıt yoktur. 

Bir bitkinin – veya herhangi bir maddenin – bu konuda – bağışıklığı artıp arttıramayacağını göstermek, henüz oldukça karmaşık bir konudur. Bilim adamları, örneğin, kandaki antikor seviyelerini yükseltiyor gibi görünen bir bitkinin aslında genel bağışıklık için faydalı bir şey yapıp yapmadığını bilmiyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz