Atopik dermatit (Egzama) Hastalığını Nedir ?

0
143
görünümler
Atopik Dermatit

Atopik dermatit (AD), bir çok faktöre; (genetik, çevresel, besinler,diğer hastalıklar) bağlı olarak gelişen kronik, tekrarlayan ataklarla ile seyreden, kaşıntılı bir deri hastalığıdır. “Atopik” terimi genetik olarak alerjik hastalıklara yatkınlık anlamına gelir. Her yaşta görülebilmekle birlikte hastaların %90’nında 5 yaşından önce çocuklarda daha sık olduğu görülmüştür.

Ülkemizde ise 5-15 yaş arası çocuklarda %4,3, 10-11 yaş arası çocuklarda ise % 8,1 oranında görülmektedir. Yapılan çalışmalar doğrultusunda , egzama hastalığı kızlarda daha fazla olduğu saptanmıştır. Son yıllarda atopik dermatit gibi birçok mukozal inflamatuar hastalıklığın sıklığı ciddi oranda artmıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nde son 30-40 yılda bu hastalıkların prevelansı yaklaşık üç katına çıkmıştır.

Egzama Nedenleri

Deterjan, deodorant , parfüm gibi kimyasal maddeler ve bazı metaller kişilerde egzama oluşumuna yol açabilir. Bitki veya hayvanlar ile temas, ağızdan alınan yüksek dozlu bazı ilaçlar da egzama hastalığına sebep olabilir. Atopik koşullara eğilim genellikle ailelerde rastlanır ve genlerin bir parçasıdır.

Bu hastaların mutlaka besin alerjisi yönünden alerji ve immünoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir. Besin alerjisi ne neden olan besinler sıklıkla;

  • İnek sütü,
  • Yumurta,
  • Buğday ve daha fazlasıdır

Belirtileri

Egzama en önemli bulgusu cilt kuruluğudur. Kuruluğa bağlı olarak ciltte kaşıntılar meydana gelir , kaşıntı sonucunda da kanamalar ve enfeksiyon oluşmaktadır. Kaşıntıyı terleme, sıcak, tahriş edici maddeler artırır, bu nedenle kanama ve enfeksiyon olmaması için bunlardan uzak durulmalıdır. Diğer belirtiler ise : Kabarcık oluşumu, Deride pullanma, kabuklanma ve döküntü, Kızarıklık, İltihaplanma ,Saç derisinde kepeklenme…

Tanı: Dermatologlar alerjilerin taranması ve karışabilecek başka hastalıkların ayırıcı tanısını yapmak için çeşitli kan ve deri testleri isteyebilirler. Fakat en önemlisi alerji taramasıdır.

Tedavi

Egzama hastalığının bilinen kesin bir tedavisi yoktur. Hastalığın tedavisinde dermatoloğun önerileri doğrultusunda genellikle alerji önleyici ilaçlar, kortikosteroid içerikli ilaçlar, ve nemlendiriciler verilmektedir. Kortizon içermeyen kremler pimekrolimus ve takrolimus atopik dermatit tedavisinde kullanılan diğer ilaçlardır. Ciltteki kuruluğun önüne geçmek için bol miktarda su tüketilmeli ve bol kıyafetler giyilmeli ve günlük ılık duş alınmalıdır. Acil bir durum olduğunda hekime başvurulmalıdır.

Kaynakça

Saito H (2005). “Much atopy about the skin: genome-wide molecular analysis of atopic eczema”. Int. Arch. Allergy Immunol137 (4), s. 319–25. doi:10.1159/000086464. PMID 15970641.

De Benedetto A et al. Atopic dermatitis: a disease caused by innate immune defects? J Invest Dermatol. 2009;129:14-30.

Clark SC, Zirwas MJ: Management of occupational dermatitis. Dermatol Clin
2009;27:365-83.

Rycroft RJ: Occupational dermatoses. In: Champion RH, Burton JL, Burns
DA, Breathnach SM: editors. R. / W. / E. T. of Dermatology. 6th Edition. B. S.
O 1998;861-3.

Nixon R, Frowen K, Moyle M: Occupational dermatoses. Aust Fam Physician
2005;34:327-33

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz