ADAR1 Enzimi, Kanser Kök Hücresinin Eliminasyonunda Hedef Olacak

0
128
görünümler

kaliforniya Üniversitesi (UC) San Diego Tıp Okulu’ndaki bilim adamları, Kanser Hücresinde, aktif olan kök hücre enzimi ADAR1 ile kopya düzenlemesinin tespit edilmesini sağlayan,(Hücre Döngüsü Düzenleyici ve Tümör Bastırıcı RNA’nın Hiper-Düzenlemesi ) 20’den fazla tümör tipinde, malignitelerin erken teşhisi için bir tür moleküler radar görevi görebilecek ve kanser hücresinin kemoterapiye ve radyasyona karşı direncini önlemek için yeni bir terapötik ajan olarak kullanılabilecek.

RNA üzerinde etkili olan adenosin deaminaz anlamına gelen, ADAR genleri tarafından kodlanan üç enzimin bir ailesidir. Yeni kök hücrelerin geliştirilmesinde temel editör olarak görev yapan çift sarmallı RNA molekülleri içindeki nükleotidleri modifiye ederek gen ekspresyonunu düzenlerler.
 
Meme Kanseri Hücresi Grafik Özet
 
Bununla birlikte enzim, karaciğer, meme ve lösemi gibi çeşitli kanserlerde de aktive olduğu görülmüştür. Sanford Kök Hücre Klinik Merkezinin bilim insanları ve UC San Diego Moores Kanser Merkezinden bilim insanları, yazar Catriona Jamieson liderliğindeki bir araştırma ekibi, ADAR1 enziminin normal işlevlerinin malign öncesinde aktivitesinin kaçırıldığını tespit etti. Yapı, kötü huylu transformasyonu, uykuda kanser kök hücresi oluşumunu ve tedaviye direnci destekleyen moleküler sonuçların bir kademesine yol açan hücreler olarak artık dikkat çekiyor.
 

“RNA1 (ADAR1) deregülasyonu ile ilişkili adenozin deaminaz, birçok malignitede terapötik dirence katkıda bulunur. Burada, normal insan hematopoetik progenitörlerinde ADAR1 kaynaklı hiper düzenlemenin, EZH2 yoluyla dolaylı olarak CDKN1A ekspresyonunu baskılayan, böylece hücre döngüsü geçişini hızlandıran miR-26a olgunlaşmasını bozduğunu gösterdiğini kanıtladılar. Ancak, kronik miyeloid lösemi progenitörleri’nde, EZH2 ekspresyonunda kayıp ve CDKN1A da artış meydana gelirken hücre döngüsü geçişine karşı çıkıyor ”diye açıklamalarda bulundular.

 
Ayrıca, hem MDM2 düzenleyici microRNA’nın hem de 3 ′ UTR bölgesi içindeki bağlanma bölgesinin A-I düzenlemesi, MDM2 transkriptlerini stabilize ederek apoptotik progenitörleri arttırmış. Bu veriler, hücre döngüsü düzenleyicisi olan miRNA’ların hiper düzenlemesine ve tümör baskılayıcı olan miRNA’ların 3 ′ UTR bağlanma bölgesine dayanan progenitörlerin malign dönüşümünü yöneten ikili bir mekanizma ortaya koyduğunu göstermektedir.
 
Kötü huylu RNA düzenlemesinin tespitinin bir sonucu, genellikle bölücü hücreleri hedef alan, terapötik direnç ve hastalık nüksüne yol açan, aynı zamanda ADAR’i kanser kök hücre eliminasyonu için potansiyel olarak izlenebilecek bir hedef olarak gösterilmesi gerektiğini vurgulayan ve çeşitli terapilerden kaçma potansiyeli yüksek olan kanser kök hücrelerini ortaya çıkarmak için kullanılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz